co je to jóga?

,,ᅠJóga není o tom, dotknout se palců u nohou, je o tom, co se naučíte cestou dolů."

Jóga je považována za jedno z nejstarších cvičení na světě. Její popularita neustále roste a díky ní můžete zlepšit nejen svůj fyzický, ale i psychický stav. Největší část jógové hodiny představuje samotné cvičení ve formě tzv. ásan - pozic, které vedou k protažení a posílení svalů celého těla. Tyto pozice působí i na vnitřní orgány, proto je jóga využívána i při léčbě či prevenci onemocnění vnitřních orgánů (dechové, oběhové, trávící, vylučovací, hormonální poruchy aj.).

Důležitou součástí jógy je i nácvik různých typů dechových technik. Důraz na dech odlišuje jógu od jiných typů cvičení a právě přes propojení těla a dechu dochází ke zklidnění mysli a snížení psychického napětí či stresu.

Jógu někteří nazývají "uměním života", „životní moudrostí“ nebo také „tréninkem života“. Učí nás návratu kᅠsobě samým.

Může být vnímána jako pozvánka na cestě za vlastní zkušeností, zážitkem a vnitřním sebeobjevováním. Často bývá prostředkem ke změně. Dá se říci, že nám pomáhá uvolnit se a být více sami sebou, nacházet vlastní limity, rozšiřovat hranice.

Radka Vám díky své profesi fyzioterapeutky může nabídnout vhodné pozice přímo pro váš zdravotní stav a navést do pozice tak, abyste svému tělu neublížili.

Míša se zas díky psychologii zaměřuje na relaxace, imaginace a další techniky, které Vám mohou pomoci naladit se více na sebe.

Kromě skupinových lekcí nabízíme i individuální jógové konzultace.

Chcete se o józe dozvědět mnohem víc?

Stáhněte si náš ebook!

POPIS lekcí

Níže najdete popisy lekcí, které aktuálně probíhají v centru Yofyz. Průběžně doplňujeme další styly pro širší nabídku, aby si vybral každý. O novinkách informujeme na webu i  facebooku.

Fyziojóga pro mírně pokročilé

 

Kurz Fyziojógy

 pro zdravá záda

 

Fyziojóga pro začátečníky

 

Vinyasa jóga,

Flow jóga

 

Ranní jógové probuzení

 

Kabir yoGA

 

Láká vás jóga? Láká vás exotika a indická kultura? Pořádáme pravidelné jógové pobyty v této přenádherné zemi. Objevte s námi krásy kolébky jógové tradice!

POJEĎTE S NÁMI!

základní informace o první hodině

1. Vyberte si vhodnou lekci z naší nabídky

Chceme, abyste se na józe cítili dobře, užili si její kouzlo a nebyli zklamaní z toho, že lekce není podle Vašich očekávání (moc pomalá, moc rychlá, příliš lehké pozice, příliš těžké pozice atd.). V naší nabídce najdete lekce pro začátečníky i pokročilé, pro zdravé i pro ty, co mají nějaké zdravotní omezení. Proto lekci vybírejte k přihlédnutím ke své fyzické kondici, zdravotním obtížím a pokročilosti v praktikování jógy. Pokud si s výběrem lekce nevíte rady, neváhejte nám napsat a my Vám rádi poradíme.

 

2. Prosíme o včasný příchod na lekci

Přijďte ideálně 15-10minut předem tak, abyste se mohli na lekci připravit- převléknout se, vybrat si místo, přichystat pomůcky, případně sdělit lektorovi své zdravotní obtíže. Navíc v rámci bezpečnosti Vašich osobních věcí se centrum po zahájení lekce uzamyká a na lekci již se nedostanete. Tímto opatřením projevujete úctu a respekt k ostatním účastníkům lekce, kteří tak nebudu rušeni při úvodní relaxaci. Pokud víte, že přijdete výjimečně pozdě (ale jen do 10min od začátku lekce) můžete se předem telefonicky domluvit s lektorkou lekce.

 

3. Noste vhodné oblečení

Vezměte si s sebou pohodlné oblečení, ve kterém se cítíte dobře, a nijak Vás neomezuje-oblečení z pružných materiálů nebo volnějšího střihu. Jen myslete na to, že při lekci budete několikrát v předklonu, tak se vyplatí mít spíš oblečení lehce přiléhající na tělo, aby se Vám při cvičení nesunulo do obličeje. Jóga se cvičí naboso, maximálně v ponožkách.
V chladnějším počasí si můžete vzít i mikinu pro závěrečnou relaxaci-ale pro tento případ jsme vybaveni dekami, které Vás zahřejí.

 

4. Příprava před lekcí

 • Není vhodné před lekcí používat výrazný parfém nebo deodorant. Ne všem musí váš parfém vonět, někdo na něj může být dokonce alergický a výrazné vůně mohou rušit
 • Před lekcí nejezte 2hodiny žádné velké jídlo. Je příjemnější a vhodnější cvičit s prázdným žaludkem.
 • Před lekcí nepijte alkohol.
 • Pokud kouříte, nekuřte bezprostředně před lekcí.

 

5. Komunikujte se svým učitelem

Pokud máte nějaká zdravotní omezení, informujte lektora před začátkem lekce. Lektor Vám tak může doporučit co je pro Vás v dané situaci nevhodné a upravit jógové pozice tak, aby respektovaly Váš zdravotní stav.

 

6. Něco málo k podložkám

 • Z hygienických důvodů doporučujeme nosit si vlastní podložku. Chápeme však, že ne vždy je to možné a proto si v našem centru můžete karimatky půjčit.
 • Půjčení karimatky je vhodné i pro ty, kteří na jógu přichází poprvé a neví jakou karimatku si na jógu zakoupit.
 • Doporučujeme nosit si s sebou malý ručník pod ruce, který si položte na přední okraj karimatky. Při pocení dlaní totiž karimatky můžou klouzat a není to příjemné pro zaujetí jógových pozic (obzvláště pro pozici střechy).
 • Jsou-li podložky před lekcí nastavené na podlaze, nehýbejte s nimi, jsou umístěny tak, aby se dalo cvičit v plné kapacitě. Není důležité mít místo okolo sebe, ale na své podložce. To je váš prostor. Pokud si donesete svoji podložku, srolujte prosím podložku, která patří studiu, a na její místo položte svoji vlastní.

 

7. Naslouchejte svému tělu

 • Respektujte hranice svého těla. Naslouchejte mu, opatrujte ho a nenuťte ho dělat věci, které evidentně nechce. Není třeba si na lekci dokazovat, co všechno zvládnu. Není třeba soutěžit s ostatními a ani sami se sebou.
 • Cvičte vždy do pocitu příjemného napětí ve svalech, uvolnění v dechu i mysli. Nikdy nechoďte za bolestí. Bolest je varování, že tudy ne.
 • Respektujte a řiďte se pokyny lektora, který se snaží, abyste pozice prováděli co nejvíce správně a neublížili si.
 • Pokud lektor řekne, ať si vezmete pro nějakou pozici jógovou pomůcku, prosíme, respektujte tento pokyn a proveďte ho. I když na jiných lekcích zvládnete pozici bez pomůcek a myslíte si, že využitím pomůcek se pozice stává jednodušší, vězte, že tomu tak často není. Využitím správných pomůcek můžete pozice provést daleko lépe a respektujete tak hranice svého těla a rozvíjíte v něm fyziologický pohyb.

 

8. Během lekce nepijte

Při cvičení jógy se tělo vnitřně zahřívá, zrychluje se metabolismus, lépe se odbourávají tuky z oblasti břicha a k tomu je potřeba vytvoření tzv.,,vnitřního ohně“ (agnisáry). V případě, že se napijeme, dochází k nežádoucímu ochlazení organismu a zrušení tohoto efektu. Samozřejmě Vám pití nezakazujeme, a pokud máte potřebu, do cvičebního sálu si můžete vzít své vlastní pití či připravený čaj. Před začátkem a po skončení lekce si u nás můžete dát připravený čaj k doplnění tekutin.

 

9. Vypněte si zvuk na svém telefonu

Prosím před lekcí si vypněte zvuk Vašeho mobilního telefonu. Jóga je relaxace a každý přichází a očekává na lekci klid, ticho a pohodu.

 

10. Několik poznámek k centru YoFyz

• Prosíme, boty si vyzouvejte před vstupními dveřmi do šatny a vezměte si je s sebou do šatny

• Šatna je vybavena skříňkami, kam si můžete své věci uložit

• K šatně přísluší 2 sprchy, které můžete dle potřeby před či po lekci využít

• Před lekcí si volně nabídněte připravený čaj

• Prosíme, po skončení lekce vracejte pomůcky na své místo

 

YoFyz © 2016-2019

webdesign a grafika: Maia Design